Fajny utwór wczoraj słuchałem, część 2

 This is not America – David Bowie and Pat Metheny Group

 

Śmierć Davida Bowiego uświadomiła mi, że nic nie jest wieczne i należy cieszyć się każdą chwilą, jaka jest nam dana tutaj na ziemskim padole. Bowie odszedł nieoczekiwanie lecz w wielkim stylu oddając w nasze ręce swoje ostatnie dzieło – płytę wybitną bez nazwy ze znakiem graficznym czarnej gwiazdy, na którą pewnie udał się w dalszą podróż. 

Na przestrzeni prawie pięciu dekad działalności artystycznej nie raz nas zaskakiwał, wytyczał nowe ścieżki artystycznej kreacji. Czy z jego bogatej spuścizny można wybrać jeden utwór – ten ulubiony kawałek Dawida Bowiego?

Ja taki mam! Będzie on zawsze moim numerem jeden.

To efekt współpracy Bowiego z Patem Metheny i Lyle Maysem o wymownym tytule This is not America pochodzący ze ścieżki dźwiękowej filmu The falcon and the snowman z 1985 roku.

W 1985 roku zarówno Bowie, jak i Metheny ze swoim bandem święcili triumfy na listach przebojów. David Bowie wydał w kwietniu 1983 roku płytę Let’s dance oraz we wrześniu 1984 płytę Tonight. Obydwie wielokrotnie pokryły się platyną. Pat Metheny Group na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przecierali ścieżki dla muzyki z pogranicza jazzu, fusion i muzyki świata przebojowymi płytami: Pat Metheny Group (1978), American garage (1979), As falls wichita, so falls wichita falls (1980) oraz Offramp (1982).

Drogi artystów musiały się kiedyś skrzyżować. Obydwoje wytyczali w tamtym czasie nowe muzyczne horyzonty, byli otwarci na nowe wyzwania, głodni sukcesu i bardzo kreatywni. To wszystko czuć słuchając tej piosenki. Miesza się w niej przebojowość śpiewu Bowiego z gitarą Methenego, która uzupełnia całość charakterystycznym brzmieniem ni to jazzowym ni to w stylu jakiejś nieznanej kultury z końca świata. No i ten hipnotyczny rytm. Panowie zaprezentowali swoje talenty w oszczędny sposób ale z jaką skutecznością! Do dziś mimo upływu lat słucha się jej z takimi samymi wypiekami na twarzy, jak trzy dekady wcześniej.

Dawid Bowie zszedł z gwiazd, zwrócił mi w głowie i odszedł tam, skąd przyszedł. Całe szczęście, że zostawił tu na Ziemi jakiś ślad, muzyczny ślad.

Bardzo za niego dziękuję.

 

Żegnaj Mistrzu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl